Tajemství bohyní na Žítkové : součástí knihy je kompletní původní text Josefa Hofera Bohyně na Žitkové z roku 1913 /

Josef Hofer, katolický kněz a učitel, byl kvůli svým sporům s církevními hodnostáři roku 1910 za trest odvelen z Hané do Starého Hrozenkova na Moravských Kopanicích. Do tohoto kraje se Hofer zamiloval. Působil zde nejen jako farář a učitel, ale snažil se i o osvětu, udržení zdejších kulturních tradi...

Full description

Main Author: Hela, Vlastimil, 1956-
Other Authors: Hofer, Josef, 1871-1947.
Format: Book
Language: Česky
Slovensky
Published: Praha : Eminent, 2017
Subjects:
Konspekt: 398
929
Tags: Add Tag
No Tags, Be the first to tag this record!
Summary: Josef Hofer, katolický kněz a učitel, byl kvůli svým sporům s církevními hodnostáři roku 1910 za trest odvelen z Hané do Starého Hrozenkova na Moravských Kopanicích. Do tohoto kraje se Hofer zamiloval. Působil zde nejen jako farář a učitel, ale snažil se i o osvětu, udržení zdejších kulturních tradic, jejich popularizaci prostřednictvím svých knih a článků. A byl to právě on, kdo písemně zachytil tajemství kopaničářských bohyní - žen, jež byly vědmami, lidovými léčitelkami a venkovskými šamankami zároveň. Ve svých spisech z roku 1913 Hofer popsal praxi bohyňování, na kterou - nutno dodati - se díval velmi kriticky. Žítkovské bohyně v jeho podání byly vychytralé venkovanky, podvodně tahající z chudých i bohatých lidí peníze a majetek. Kniha V. Hely, bojkovického rodáka, ukazuje žítkovské bohyně z jiného pohledu, než jak známe z knih J. Jilíka či K. Tučkové. Zde je kladen důraz na postavu a dílo J. Hofera i na kouzlo starých Kopanic, zachycené v textech a dobových fotografiích.
Pohled na tajemství bohyňování na Moravských Kopanicích, jak ho zachytil ve svém literárním díle farář, učitel a publicista Josef Hofer.
Item Description: Obálkový podnázev: mýtus, legendy a skutečnost
Terminologický slovník
Physical Description: 339 stran : ilustrace, portréty, faksimile ; 21 cm
Bibliography: Obsahuje bibliografii
ISBN: 9788072815227